Jonas Nyberg är Manager Fabrication Solutions på Ahlsell med över 30 års erfarenhet inom tillverkning och produktion. Tillsammans med Ahlsells säljteam och ledande leverantörer hjälper han kunder i hela Sverige att utveckla smartare produktionslösningar, från behovsanalys till genomförande. Här delar han med sig av utmaningar, trender och hur Fabrication Solutions skapar värde i praktiken.
Vad omfattar Fabrication Solutions?
Fabrication Solutions erbjuder produkter, tjänster och specialistkompetens för tillverkande industri. Vi hjälper kunder att öka produktiviteten, säkra kvaliteten och effektivisera produktionen genom rådgivning och skräddarsydda lösningar.
Vilka är de vanligaste utmaningarna ni hjälper kunder att lösa?
Många kunder vill öka produktiviteten, sänka sina produktionskostnader eller säkerställa kvalitén i tillverkningsprocessen. Vi hjälper dem att identifiera effektivare arbetssätt, välja rätt verktyg och produkter samt implementera lösningar som optimerar produktionen och skapar en mer hållbar verksamhet.
Vad skiljer Ahlsell från andra leverantörer?
Vi kombinerar ett brett sortiment av produkter och tjänster för tillverkande industri med specialistkompetens. Kunderna får en partner som stöttar genom hela processen, från behovsanalys och val av lösning till implementering och kontinuerlig förbättring.
Vilka trender ser du inom produktion?
Jag ser tydliga tecken på att produktion flyttas tillbaka till Sverige och Europa. Det ställer högre krav på effektiva och hållbara produktionslösningar.
Vad är kärnan i ditt uppdrag som Manager Fabrication Solutions?
Genom specialistkunskap och rätt lösningar hjälpa våra kunder att stärka sin produktivitet och konkurrenskraft.