Töm listan

Är du säker på att du vill tömma listan?
Orderrader:
0

Töm inköpslista

Du har 0 orderrader i din inköpslista.
Är du säker på att du vill tömma inköpslistan?

Din inköpslista

Någonting gick fel när priserna hämtades. Försök igen.

Din inköpslista är tom

Ett omtumlande år lider mot sitt slut. Nu ser vi framåt!

2020-11-30

Coronapandemin har satt allting under 2020 på sin spets och vi kan se tillbaka på ett år fyllt av utmaningar. Vårt fokus har legat på att hålla igång verksamheten och serva våra kunder, samtidigt som vi gjort allt för att skydda hälsan hos våra medarbetare, kunder och leverantörer. Det har gjort att vi har behövt anpassa vår vardag och ställa om för att hitta bra lösningar.

Vi arbetar hela tiden med att på olika sätt utveckla vårt erbjudande. Det gångna årens stora investeringar i vårt logistikcentrum gör att vi nu kan lagerföra ett ännu bredare sortiment och öka vår leveranskapacitet ytterligare. Med nya, smarta digitala tjänster hjälper vi dig att utveckla din affär. Ett bra exempel är vårt arbete med att effektivt försörja den svenska industrin med flexibla förrådslösningar där vi hanterar kundernas lager med automatisk påfyllnad av produkter och förnödenheter. Vi är sedan tidigare etablerade inom bygglogistik där vi bidrar till grönare, smartare och mer lönsamma byggprojekt. 
 
I höstas lanserade vi konceptet Hälsa & Säkerhet för att hjälpa våra kunder att förebygga olycksfall och ohälsa på arbetsplatsen. Vi erbjuder inte bara de rätta produkterna från marknadens ledande leverantörer, utan även riskanalyser, utbildningar och utprovning av skyddsutrustning.
 
Under 2020 har vi även startat upp ett mångfaldsarbete inom Ahlsell där vi lyfter vikten av mångfald och inkludering. Vår ambition är att vara ett företag som maximerar kundnyttan, ökar arbetsglädjen samt skapar förutsättningar för expansion genom att vara öppna för olikheter. Det gör att vi kan möta våra kunder på ett bättre sätt och även attrahera nya, kompetenta medarbetare.
 
En lärdom som vi tar med oss från det gångna året är vikten av goda samarbeten och att vi kan klara även stora utmaningar om vi tacklar dem tillsammans. Visst har det varit tråkigt att inte kunna mötas fysiskt i samma utsträckning som vi är vana vid, men de digitala plattformarna har kommit för att stanna. De kommer att hjälpa oss att utnyttja tiden på ett mer effektivt och hållbart sätt, även när vi kan resa och träffas som vanligt igen.
 
Nu är min högsta önskan att vardagen snart ska återgå till det normala. Till dess håller vi ut och håller avstånd.
 
Tack för i år, med önskan om en riktigt trevlig jul- och nyårshelg!
 
Claes Seldeby, vd Ahlsell Sverige
Nyheter

Meddelande från Ahlsell

Javascript är avstängt i din webbläsare. För full funktionalitet rekommenderar vi att du slår på Javascript