Kontaktor LC1D 115-200A TeSys Deca Advance - KONT DECA 150A 24-60VACDC KAB LC1D150A6BNE
https://www.youtube.com/watch?v=/external-assets/JPEGlarge800_800/73/68/ProductImage81047368.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=rnBqhoaT654
Schneider Electric
Kontaktor LC1D 115-200A TeSys Deca Advance
KONT DECA 150A 24-60VACDC KAB LC1D150A6BNE
Artikelnummer:
Lev. artikelnr:
LC1D150A6BNE
 för att se saldo och pris
TeSys Deca Advanced kontaktor, 3 poler (3NO) för kategori AC-3 applikationer upp till 115A 55kW@440V. Den har en 24-60V AC/DC elektroniskspole som har lägre strömförbrukning, tillsammans med integrerade 1NO+1NC (1 Slutande + 1 Brytande) hjälpkontakter. Den kan installeras i vilken riktning som helst, och LRD43 kan monteras direkt under kontaktorn. Drifttemperaturområdet är mellan -40°C och 70°C, och det kan installeras på höjder på upp till 3000m utan nedgradering. Den är designad för krävande applikationer med förbättrad prestanda under tuff miljö, inklusive saltdimma, damm och kraftiga stötar. Måtten är 152 mm x 99 mm x 155 mm (H x B x D). Kompakt storlek möjliggör besparing av panelutrymme. Enkel kabeldragning med all frontåtkomst till styrkretsen förbättrar tillgängligheten och säkerheten. Front IP20 samt förbättrad robusthet för huvudströmanslutningen uppnås av EverLink. Multistandardcertifierade (CE,CB,CCC,cULus,KC,RCM) och Green Premium-kompatibel (RoHs/Reach). Unik QR-kod ger snabb tillgång till fullständig produktdata.
  • Artikelnummer:
  • Lev. artikelnr:
    LC1D150A6BNE
  • Ean artikelnr:
  • Materialklass
    QO3600
Teknisk data
  • Övriga förp.storlekar: 1 ST/4 ST/24 ST
  • Typ: LC1D150A6BNE
  • Märkdrifteffekt vid AC-3, 400 V: 75 kW
  • Nominell ström le vid AC-1, 400 V: 200 A
  • Nominell ström Ie vid AC-3, 400 V: 150 A
  • Märkspänning matning vid AC 50 Hz: 24-60 V
  • Märkspänning matning vid DC: 24-60 V
  • Antal huvudkontakter, slutande (NO - normalt öppna): 3
  • Antal huvudkontakter, öppnande (NC - normalt stängda): 0
  • Spänningstyp för manöver: AC/DC
  • Antal hjälpkontakter, slutande (NO - normalt öppna): 1
  • Antal hjälpkontakter, öppnande (NC - normalt stängda): 1
  • Huvudströmkretsens anslutningssätt: Övrigt
  • Lämplig för elcentral (normutförande): Nej
  • Märkström Ie på AC-4, 400 V: 150 A
  • Märkdriftström på AC-4, 400 V: 75 kW
  • Bredd: 99 mm
  • Djup: 155 mm
  • Driftspänning AC 50 Hz: 440 V
  • Driftspänning AC 60 Hz: 440 V
  • Höjd: 152 mm
  • Märkspänning matning vid AC 60 Hz: 24-60 V