Kontaktor AS/ ASL 09-16 - KONTAKTOR 16A 3-P+1SL 24VDC ASL16-30-10-81
ABB
Kontaktor AS/ ASL 09-16
KONTAKTOR 16A 3-P+1SL 24VDC ASL16-30-10-81
Artikelnummer:
Lev. artikelnr:
1SBL123001R8110
 för att se saldo och pris
Miljöstyrningsrådet
3-poliga kontaktorer för motor, resistiva eller induktiva laster. AS serien täcker 9-16A/400V(AC3) och 22-24A(AC1) vid 40grader. AS har en konventionell elektromagnetisk spole som kan matas med 24Vac eller 230Vac. En inbyggd hjälpkontakt och fler kan monteras på front. Hjälpkontakterna är mekaniskt länkade och uppfyller IEC 60947-5-1 bilaga L. NC kontakterna är spegel kontakter enligt IEC60947-4-1 bilaga F. Mek interlock, störningsskydd, tiddon finns som tillbehör.
  • Artikelnummer:
  • Lev. artikelnr:
    1SBL123001R8110
  • Ean artikelnr:
  • Materialklass
    QO300B
Teknisk data
  • Typ: ASL16-30-10-81
  • Märkdrifteffekt vid AC-3, 400 V: 7.5 kW
  • Nominell ström le vid AC-1, 400 V: 24 A
  • Nominell ström Ie vid AC-3, 400 V: 15.5 A
  • Märkspänning matning vid DC: 24 V
  • Antal huvudkontakter, slutande (NO - normalt öppna): 3
  • Antal huvudkontakter, öppnande (NC - normalt stängda): 0
  • Spänningstyp för manöver: DC
  • Antal hjälpkontakter, slutande (NO - normalt öppna): 1
  • Antal hjälpkontakter, öppnande (NC - normalt stängda): 0
  • Huvudströmkretsens anslutningssätt: Skruvanslutning
  • Lämplig för elcentral (normutförande): Nej
  • Märkuteffekt (NEMA): 10 kW