50 Tele och Fiberoptik

Jobbar du med Tele, Data eller säkerhet? Vi på Ahlsell hjälper dig hitta produkterna inom säkerhet och integration. Oavsett om du jobbar med elteknik, inbrottslarm, passagesystem har vi sortimentet. Här finner du fiberoptik, telefoni, antennmaterial och strömförsörjning för installation. Smarta lösningar från flertalet stora leverantörer. Med erfarenhet från elinstallation har du en bra grund för ett utökat arbete inom säkerhet. Utforska vårt breda utbud här i webbutiken eller besök din närmsta Ahlsellbutik.

Väggskåp 19" 60W med glasdörr, Eurolan
Eurolan
Väggskåp 19" 60W med glasdörr, Eurolan
Art. nr.: 2598574
The Eurolan Rackwall universal wall mount cabinet är avsedd för aktiv och passiv nätverksutrustning i bredbands eller kontorsnät. Max. belastning: 100 kg. Främre dörr: Dörren är antingen i tonat glass med en metallram runtomkring eller helt i metall, båda med lås. Den flyttbara dörren kan öppnas både till vänster och höger och kan lätt ändras utifrån vilket håll man föredrar. Sidopaneler: Flyttbara, med lås. Bakre dörr: Flyttbar med en nerfällbar sektion med lås. 19" spår: Zinkbeklätt stålspår, justerbara på djupet. Det 450 mm djupa skåpet är utrustat med ett par spår och det 600 mm djupa skåpet har två par spår. Kabelingångar: Två på den bakre panelen, en på ovansidan och en på undersidan. Jordning: Ramen och de flyttbara komponenterna är utrustade med jordbläck. Lackering: Högkvalitativ pulverlack. Färg: Ljusgrå 7035 (sidopaneler i metall).
Väggskåp 19" 60W med glasdörr, EurolanVäggskåp 19" 60W med glasdörr, EurolanVäggskåp 19" 60W med glasdörr, EurolanVäggskåp 19" 60W med glasdörr, EurolanVäggskåp 19" 60W med glasdörr, Eurolan
Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Eurolan
Eurolan
Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Eurolan
Art. nr.: 5068686
Eurolan Simplex fiberkablage är tillverkade för att användas till fiberoptiska nät med höga krav, där kvalitet och funktionalitet är avgörande faktorer. Termineringsmetoden är i enlighet med gällande specifikationer och arbetet utförs under kontrollerade former. Varje Eurolan fiberkablage inspekteras visuellt och mäts för godkänt resultat för att bli en godkänd produkt. Produkterna är speciellt anpassade för FTTX – installationer. Eurolan fiberkablage levereras med 2,0mm yttermantel. Eurolan fiberkablage levereras med halogenfri yttermantel. Levereras med mätprotokoll. Har en max dämpning om 0,3dB per kontakt. Ingår i Eurolan systemgaranti. Färgkodning på kabel; 9/125 Gul. Samtliga kontakter har "zirconia ferrule" och uppfyller specifikationerna i TIA/EIA-568.3, Bellcore GR-02. Mätprotokoll medföljer varje enskilt kablage och sampackas i påse.
Fiberkablage MM OM1 2xSC-LC 62,5/125, Eurolan
Eurolan
Fiberkablage MM OM1 2xSC-LC 62,5/125, Eurolan
Art. nr.: 5076400
Eurolan Fiberkablage är tillverkade för att användas till fiberoptiska nät med höga krav, där kvalitet och funktionalitet är avgörande faktorer. Termineringsmetoden är i enlighet med gällande specifikationer och arbetet utförs under kontrollerade former. Varje Eurolan fiberkablage inspekteras visuellt och mäts för godkänt resultat för att bli en godkänd produkt. Produkterna är speciellt anpassade för FTTX – installationer. Eurolan fiberkablage levereras med 2,0mm yttermantel. Eurolan fiberkablage levereras med halogenfri yttermantel. Levereras med mätprotokoll. Har en max dämpning om 0,3dB per kontakt. Ingår i Eurolan systemgaranti. Färgkodning på kabel; 62,5/125 Grå. Samtliga kontakter har "zirconia ferrule" och uppfyller specifikationerna i TIA/EIA-568.3, Bellcore GR-02. Mätprotokoll medföljer varje enskilt kablage och sampackas i påse.
Visar 52 av 1531