Data cable C6A UTP white LSZH Dca, Eurolan - C6A UTP WH LSZH DCA T500 19D-UA-DCA-R500WT
Eurolan
Data cable C6A UTP white LSZH Dca, Eurolan
C6A UTP WH LSZH DCA T500 19D-UA-DCA-R500WT
Article number:
Suppl. article no:
19D-UA-DCA-R500WT
 to see price and stock
Produkten är bedömd hos Byggvarubedömningen med totalbedömningen Undviks.
Eurolan C6a unshielded U/UTP Dca is a halogen-free distribution network cable. The cable is verified for high-speed applications up to 500 MHz (10 Gbit Ethernet). Meets the requirements according to EN 50173-1 Class EA, ISO/IEC 11801 and IEC 332-1. The cable has a longitudinal plastic cross of polyolefin in the middle and an overlapping polyester foil over all the pairs. That screen should not be connected to the jacket.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
    19D-UA-DCA-R500WT
  • Ean no:
  • Material class
    QR2650
Technical data
  • Packagin Size: 500 M
  • Type: 19C-UA-DCA-R500WT
  • Cable type: U/UTP
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Class: Dca
  • Category: 6A (IEC)
  • Outer diameter approximate: 7.1 mm
  • Screen over stranding element: None
  • Screen over stranding: None
  • Colour outer sheath: White
  • Segregation class according to EN 50174-2: B
  • Low smoke according to EN IEC 61034-2: Yes
  • Armouring/reinforcement: None
  • AWG size: 23
  • Halogen free according to EN IEC 60754-1: Yes
  • Halogen free according to EN IEC 60754-2: No
  • Halogen free according to EN IEC 60754-3: No
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Acidity: a1
  • Material core insulation: Other
  • Conductor category: Class 1 = solid
  • Conductor material: Copper
  • Core identification: Colour
  • Specification core insulation: Polyethylene (PE)
  • Diameter conductor: 0.565 mm
  • Core identification according to HD 308 S2: No
  • Conductor surface: Bare
  • Number of cores: 8
  • With rodent protection: No
  • Circuit integrity: None
  • Cable height approximate: 7.1 mm
  • Cable width approximate: 7.1 mm
  • Cable geometry: Round
  • Duplex: No
  • Number of stranding elements: 4
  • Stranding: Other
  • Permitted cable outer temperature after assembling without vibration: -30-60 °C
  • Drain wire: No
  • Suitable for underground installation: No
  • Max. tensile strength during installation: 0.1 kN
  • Characteristic impedance: 100 Ohm
  • NVP value: 67 %
  • Weight: 50 kg/km
  • Flame retardant according to IEC 60332-1-2: Yes
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Flaming droplets/particles: d2
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-21 (Cat A F/R): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-22 (Cat A): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-23 (Cat B): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-24 (Cat C): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-25 (Cat D): No
  • Flame retardant: According to IEC/EN 60332-3-22
  • Stranding element: No
  • Min. permitted bending radius, stationary application/permanent installation: 29 mm
  • Min. permitted bending radius, moving application/free movement: 58 mm
  • Min. permitted bending radius, moving application with forced guidance: 29 mm
  • Longitudinal water blocking cable: No
  • Radial water blocking cable: No
  • Permitted cable outer temperature during assembling/handling: 0-50 °C