19D-FA-23WT-500
 to see price and stock
Eurolan C6a shielded F/UTP Dca is a halogen-free distribution network cable. The cable is verified for high-speed applications up to 500 MHz (10Gbit Ethernet). Meets the requirements according to EN 50173-1 Class EA, ISO/IEC 11801.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
    19D-FA-23WT-500
  • Ean no:
  • Material class
    QR2650
Technical data
  • Packagin Size: 500 M/6000 M
  • Type: 19D-FA-23WT-500
  • Cable type: F/UTP
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Class: Dca
  • Category: 6A (IEC)
  • Outer diameter approximate: 7.2 mm
  • Screen over stranding element: None
  • Screen over stranding: Foil
  • Colour outer sheath: White
  • Segregation class according to EN 50174-2: C
  • Low smoke according to EN IEC 61034-2: Yes
  • Armouring/reinforcement: None
  • AWG size: 23
  • Halogen free according to EN IEC 60754-1: Yes
  • Halogen free according to EN IEC 60754-2: Yes
  • Halogen free according to EN IEC 60754-3: No
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Acidity: a1
  • Material core insulation: Other
  • Conductor category: Class 1 = solid
  • Conductor material: Copper
  • Core identification: Colour
  • Specification core insulation: Polyethylene (PE)
  • Diameter conductor: 0.56 mm
  • Conductor surface: Bare
  • Number of cores: 8
  • With rodent protection: No
  • Cable height approximate: 7.2 mm
  • Cable width approximate: 7.2 mm
  • Cable geometry: Round
  • Duplex: No
  • Number of stranding elements: 4
  • Stranding: Other
  • Permitted cable outer temperature after assembling without vibration: -30-60 °C
  • Drain wire: Yes
  • Suitable for underground installation: No
  • Max. tensile strength during installation: 0.08 kN
  • Characteristic impedance: 100 Ohm
  • NVP value: 67 %
  • Weight: 50 kg/km
  • Flame retardant according to IEC 60332-1-2: Yes
  • Reaction-to-fire according to EN 13501-6: Flaming droplets/particles: d1
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-21 (Cat A F/R): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-22 (Cat A): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-23 (Cat B): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-24 (Cat C): No
  • Flame retardant according to IEC 60332-3-25 (Cat D): No
  • Stranding element: Quad
  • Min. permitted bending radius, stationary application/permanent installation: 29 mm
  • Min. permitted bending radius, moving application/free movement: 58 mm
  • Min. permitted bending radius, moving application with forced guidance: 29 mm
  • Longitudinal water blocking cable: No
  • Radial water blocking cable: No
  • With rip cord: Yes
  • Permitted cable outer temperature during assembling/handling: 0-50 °C