Milwaukee
Polisher machine Milwaukee M18 FROP15-502X KIT
POLISHER MILWAUKEE M18 FROP15 502X KIT,2X5,0AH,CHAR + HDBOX
Article number:
Suppl. article no:
 to see price and stock
M18 FUEL™ oscillating polisher with a high-performance motor delivers the same performance as a corded polisher. Variable speed with eight settings allows the correct speed to be set for different types of materials. A 15 mm oscillating stroke provides quick and efficient polishing. Ergonomic grip area for easy and comfortable use. The lock-on function makes polishing less strenuous during extended use. Restart protection. Supplied with **2 x 5. Ah REDLITHIUM™ batteries**, **59 min charger**, **125 mm polishing pad**, **dust cover**, **140 mm red sponge (hard)**, **140 mm yellow sponge (medium)**, **red cloth**, and **coarse and medium-fine polishing paste in an HD box**.
---
If you need further assistance or additional information, please let us know!
  • Article number:
  • Suppl. article no:
  • Ean no:
  • Material class
    TC399A
Technical data
  • Packagin Size: 1 PCS/21 PCS
  • Nominal voltage: 18 V
  • Battery capacity: 5.0 Ah
  • Max. disc diameter: 125 mm
  • Vibration value: 9.7 m/s²
  • Number of included batteries: 2
  • With battery charger: Yes
  • Weight including battery-pack: 3.2 kg
  • Current supply: Battery (rechargeable)
  • Function principle: Eccentric
  • Tool insertion: Other
  • Idle rotational speed: 2650-5100 1/min
  • Length: 475 mm
  • Width: 236 mm
  • Height: 364 mm