Milwaukee
Impact Wrench Milwaukee M12 FCIWF12G3-502X
IMPACT WRENCH MILWAUKEE M12 FCIWF12G3-502X, 2 X 5 AH CHAR
Article number:
Suppl. article no:
 to see price and stock
MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/2" compact impact wrench with friction ring. 542 Nm fastening torque and 746 Nm nut-busting torque. 3,000 RPM for exceptional performance. 4-mode DRIVE CONTROL™ provides the user with maximum control. Compact design with a total length of 122 mm. Integrated LED lights. Delivered with 2 x 5. Ah REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ batteries and a 90-minute C12 C charger in an HD box.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
  • Ean no:
  • Material class
    TC3021
Technical data
  • Nominal voltage: 12 V
  • Battery capacity: 5.0 Ah
  • Max. torque: 542 Nm
  • Tool insertion: 1/2 inch external square
  • Number of included batteries: 2
  • With battery charger: Yes
  • Weight including battery-pack: 1.5 kg
  • Current supply: Battery (rechargeable)
  • Impacts: 3300 1/min
  • Idle rotational speed: 0-3000 1/min
  • Voltage: 12 V