Belt Sander Milwaukee M12 FBFL13-402B - BAND FILE MILWAUKEE M12 FBFL13-402B, 2X4,0AH, CHARGER
Milwaukee
Belt Sander Milwaukee M12 FBFL13-402B
BAND FILE MILWAUKEE M12 FBFL13-402B, 2X4,0AH, CHARGER
Article number:
Suppl. article no:
 to see price and stock
M12 FUEL™ 13 mm belt sander with up to 14,500 rpm. Variable speed with two settings provides maximum control. Ability to adjust the rotation direction. 360° tool-free adjustment of the belt - flexibility for access and easier storage. Lockable two-step safety switch. Tool-free belt change. Compatible with 13 * 457mm sanding belts. Delivered with 2 x 4.0 REDLITHIUM™ batteries, 80 min. charger in a case.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
  • Ean no:
  • Material class
    TC168B
Technical data
  • Packagin Size: 1 PCS/3 PCS/36 PCS
  • Nominal voltage: 12 V
  • Battery capacity: 4 Ah
  • Band width: 13 mm
  • Length belt/tape/tie: 457 mm
  • Current supply: Battery (rechargeable)
  • Weight including battery-pack: 1.3 kg
  • Weight without battery-pack: 1 kg
  • Number of included batteries: 2
  • With battery charger: Yes
  • No-load vibration frequency: 0-14500 1/min
  • Width: 406 mm
  • Sanding plate length: 457 mm
  • Height: 102 mm
  • Sanding plate width: 13 mm
  • Length: 277 mm