Nibblers Milwaukee M12 FNB16-402X - NIBBLER MILWAUKEE M12 FNB16 402X, 2X4,0 AH, CHARGER, HDBOX
Milwaukee
Nibblers Milwaukee M12 FNB16-402X
NIBBLER MILWAUKEE M12 FNB16 402X, 2X4,0 AH, CHARGER, HDBOX
Article number:
Suppl. article no:
 to see price and stock
M12 FUEL™ 1.6 mm nibbler with variable speed for maximum control. The first 12V nibbler with max cutting capacity in mild steel: 1.6 mm, in stainless steel: 1.2 mm, and in aluminum: 2.1 mm. The lightest battery-powered nibbler on the market. Tool-free 90° step change of cutting direction. Tool-free punch and die changes. Chip collection bag for a clean working environment. LED light illuminates the work surface. Delivered with 2 x 4 Ah batteries and 80 min charger in HD box.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
  • Ean no:
  • Material class
    TC3990
Technical data
  • Packagin Size: 1 PCS/2 PCS/48 PCS
  • Nominal voltage: 12 V
  • Battery capacity: 4 Ah
  • Lowest radius: 40.7 mm
  • Vibration value: 6.9 m/s²
  • Number of included batteries: 2
  • With battery charger: Yes
  • Weight including battery-pack: 1.6 kg
  • Weight without battery-pack: 1.6 kg
  • Current supply: Battery (rechargeable)
  • Max. material thickness in steel 400 N/mm²: 1.6 mm
  • Max. material thickness in steel 600 N/mm²: 1.6 mm
  • Max. material thickness in steel 800 N/mm²: 1.6 mm
  • Max. material thickness in aluminium 250 N/mm²: 2.1 mm
  • Start hole diameter: 21 mm
  • Cutting trail width: 5 mm
  • Length: 475 mm
  • Width: 138 mm
  • Height: 470 mm