Milwaukee
Angle Grinder Milwaukee M18 ONEFLAG230XPDB-122C
ANGLEGRINDER MILWAUKEE M18 ONE FLAG230XPDB-122C, 2X12AH+CHAR
Article number:
Suppl. article no:
 to see price and stock
MILWAUKEE® M18 FUEL™ ONE-KEY™ 230 mm angle grinder with a brushless POWERSTATE™ motor capable of up to 68 cuts per charge in 42 mm stainless steel pipe. 660 RPM. Disc brake. Non-locking switch with safety feature to prevent automatic start. Tool-free adjustment of the guard. FIXTEC™ for tool-free disc changes. Maximum cutting depth 65 mm. Weight 5.3 kg. Optimized for FORGE™ batteries.
Supplied with:
- 2 x 12. Ah REDLITHIUM™ FORGE™ batteries
- 130 min. M12-18 FC charger
- Cutting guard
- AVS side handle
- Flange
- FIXTEC™ nut
- 2 x dust screens
- Key
- All packed in a carry case.
  • Article number:
  • Suppl. article no:
  • Ean no:
  • Material class
    TC154B
Technical data
  • Packagin Size: 1 PCS/16 PCS
  • Nominal voltage: 18 V
  • Battery capacity: 12 Ah
  • Max. disc diameter: 230 mm