Orderrader: 0

Töm inköpslista

Du har 0 orderrader i din inköpslista.
Är du säker på att du vill tömma inköpslistan?

Din inköpslista är tom

50 Tele och Fiberoptik

Visar 1 till 20 av 1131

  • Mikrodukt Tjockväggig DB24 7/3.5, Emtelle
    Mikrodukt Tjockväggig DB24 7/3.5, Emtelle
    Bundlade mikrorör för direktförläggning i mark. 7/3,5 är idealisk för FTTH förläggning den sista sträckan ut till kund. I mikroröret blåses med fördel Emtelle´s blåsfiber. Alternativt annan blåsfiber eller mikrokabel upp till ca Ø 2.6 mm. Leverans på engångstrummor av trä.
    Mer info
    1 Variant
  • Hylla 19" 1HE fast, a-collection
    Hylla 19" 1HE fast, a-collection
    Fasta hyllor för montage i 19" profiler. Hyllorna tar 1HE och har en lastkapacitet på 25kg. Inkl. korgmutter + skruv.
    Mer info
    2 Varianter
  • Väggskåp 19" QE-Box, Rittal
    Väggskåp 19" QE-Box, Rittal
    QE väggmonterat skåp för nätverksinstallationer med 482,6mm (19") profiler fram. Dessa är justera bara i djupled. Säkerhetsglasdörr med handtag och lås.
    Lucka i ena gaveln med lås samma som i dörren.
    Ventilationsgaller på sidorna förberett för filterfläkt och utblåsningsfilter. Kabelgenomföring i topp och botten.
    Skåpen innehåller: Glasdörr 4mm säkerhetsglas med lås, 19"-profil fram.
    Material: Stålplåt
    Färg:Ljusgrå RAL 7035
    Mer info
    4 Varianter
  • Väggskåp 19" med plåtdörr, Schneider Electric
    Väggskåp 19" med plåtdörr, Schneider Electric
    Förmonterat väggskåp LexCom Office i RAINBOW-serien med plåt- eller rökfärgad glasdörr. Dörren är försedd med lås av enkel typ (333). Sidopaneler kan ej förses med lås, men genom skåpets mekaniska konstruktion kan sidopanelerna ej öppnas då skåpets dörr är låst. Låssystemet för dörren kan inte bytas ut. Skåpet är öppet i bakplan. Levereras med ett par 19"-rack monterade i fronten och utbrytningsöppning i topp/botten för kabelgenomföringsplåt eller fläktpaket. Färg: Ljusgrå RAL 7035. Dimension: 6, 9 och 12HE höga skåp är 400 mm djupa; 15, 18HE höga skåp är 500 mm djupa. Maxbelastning på 19" profil är 3 kg/HE.
    Mer info
    4 Varianter
  • Skarvkoppling med väska, Emtelle
    Skarvkoppling med väska, Emtelle
    Skarvkoppling för direktförläggning med mekaniskt skydd. Denna skarvkoppling levereras som en permanent DB tätning. Återanvändbar om 'väskan' tas bort från skarvkopplingen innan dukten lossas och sedan installeras på nytt. Väskan kan monteras både före och efter att skarvkopplingen installerats.
    Mer info
    9 Varianter
  • Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för terminering mellan vägguttag och aktiv-utrustning i villa eller lägenhet. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med SC-kontakter med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en vit flamskyddad-halogenfri mantel.
    Mer info
    19 Varianter
  • Abloylås
    Abloylås
    Abloylås för olika låsning.
    Mer info
    1 Variant
  • LM FlatPack kabelgalge, TD Fiberoptik
    LM FlatPack kabelgalge, TD Fiberoptik
    Fästes mot vägg eller mot montageplåt i markskåp. Djup från vägg 70 mm. Skarvboxen hängs på kabelgalgen. Tillverkad i aluzink.
    Passar till skarvbox 5057871, 5057872, 5060242, 5057874, 5057875, 5057873, 5060140, 5057877, 5057878.
    Mer info
    1 Variant
  • Fiberpanel ODF Lightmate 2u 96 SC, TD Fiberoptik
    Fiberpanel ODF Lightmate 2u 96 SC, TD Fiberoptik
    Utdragbar ODF för 19" mekanik med försänkt front. Komplett med skarvhållare enkel- och ribbon, fiberhållare samt hållare för fan-outhylsor.

    Kontaktdon: 48 x SC duplex
    Kabel: max 19 mm, höger eller vänster intag
    Front: Frihängande, utdragbar 130 mm
    Material: Stålplåt med front av rostfritt stål
    Ytbehandling: Strukturlack korallvit
    Mer info
    1 Variant
  • Monteringsverktyg LSA
    Monteringsverktyg LSA
    Verktyget fixerar tråden, ansluter och klipper i ett och samma moment. Avisolering skall inte utföras. I samma verktyg finns krok för urtagning av tråd och mejsel för demontering av plint från plinthållare.
    Mer info
    1 Variant
  • Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för korskoppling eller terminering av aktiv-utrustning. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med LC-kontakter i ena ändan och SC-kontakter i andra ändan, båda är tillverkade med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en blå flamskyddad-halogenfri mantel.
    UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
    Mer info
    12 Varianter
  • Låssats till Markskåp, C3
    Låssats till Markskåp, C3
    Komplett låssats för C3´s markskåp med hålbild för ASSA Desmo. Fabrikat Ronis.
    I leveransen ingår: Lås, låsregel, mutter, nyckel.
    Material i låshus: zink, kromat.
    Material i cylinder: zink, rostfritt stål.
    Material i låsregel, spårryttare och mutter: stål, fzb.
    Nyckel kan tas ut i låst läge.
    Rotation: 90 grader
    Mer info
    1 Variant
  • Väggbox LM 12 SC (6xSC duplex), TD Fiberoptik
    Väggbox LM 12 SC (6xSC duplex), TD Fiberoptik
    Boxarna levereras komplett med fiberstyrning och hållare för skarvar, 12 enkel alt. 3 ribbonskarvar klaras. Skarvhylsor med max längd 45mm rekommenderas. Styrning- för fibrer garanterar min. böjradie 30 mm.
    Traditionell kabel, mikrokabel och mikrodukter kan anslutas.
    Väggboxarna är i plåt lackerad med korallvit strukturfärg. Den har standoffs mot vägg och kan tillslutas med sigill.
    Fästöra för infästning i 19" stativ medlevereras.
    Mer info
    1 Variant
  • Mikrodukt tjockväggig DB 7/3.5, Eurolan
    Mikrodukt tjockväggig DB 7/3.5, Eurolan
    Mikrorör för direktförläggning i mark. Dessa är anpassade för installation (blåsning) av blåsfiber och/eller mikrokabel
    Färgording tuber se nedan.
    Mer info
    6 Varianter
  • Hyllpan 19" 1HE, Eurolan
    Hyllpan 19" 1HE, Eurolan
    Eurolan rack hyllor är avsedda för att hantera nätverksutrustning som inte kan fästas i 19" profilerna. Max 50KG. Samtliga hyllor är tillverkade av ljusgrå (RAL 7035) pulverlackad stål.
    Mer info
    2 Varianter
  • Väggstativ 19", MP-Bolagen
    Väggstativ 19", MP-Bolagen
    Telestativet är en monteringssats av ett 19"-grundstativ enligt SS IEC 297. Skruv för sammansättning ingår. Främre sidan har hål för korgmutter M6 och bakre sidan hål 6,5 x 31,75 mm för M6-skruv och mutter.
    Mer info
    4 Varianter
  • Nyckel för EBR lås
    Nyckel för EBR lås
    Nyckel NK30 för EBR lås
    Mer info
    1 Variant
  • LM FlatPack skarvbox 96, TD Fiberoptik
    LM FlatPack skarvbox 96, TD Fiberoptik
    FlatPack skarvsystem bygger på en dubbelsidig skarvbricka där både dragavlastning av kabel och skarvning av fiber sker. Hela skarvbrickan kan flyttas ut ur skåpet och läggas på ett arbetsbord, utan risk att fibern kommer i kläm. Allt blir mycket överskådligt och lättåtkomligt. Box för montage inomhus på vägg alternativt utomhus i markskåp. Levereras komplett med skarvbricka och dragavlastning. Boxen har flexibel gummitätning för kabelingången som skydd mot damm.
    Material: Rostfritt stål
    Kapacitet: Upp till 192 enkelskarvar
    Övrigt: Fäste för hänglås
    Mer info
    3 Varianter
  • Aktiva produkter 2
    Aktiva produkter 2 77 Varianter
  • Reducering, Emtelle
    Reducering, Emtelle
    Reduceringsskarvar för snabb montering. Reduceringen är demonterbar och återanvändbar genom
    att sätta ett lätt tryck mot o-ringen och samtidigt dra ur mikroröret. Modellen kan ej monteras
    efter att kabeln installerats! Finns för de flesta dimensioner på den svenska marknaden.
    Dessa reduceringar används med fördel i subdukt, i skåp/brunnar, väggenomföring
    eller i inomhusmiljö.
    Färg: Transparent/grön.
    Mer info
    13 Varianter
  • ...

Meddelande från Ahlsell

Javascript är avstängt i din webbläsare. För full funktionalitet rekommenderar vi att du slår på Javascript

Meddelande från Ahlsell

Cookies är inaktiverat. För att sajten ska fungera korrekt måste webbläsaren tillåta cookies.