Orderrader:
0

Töm inköpslista

Du har 0 orderrader i din inköpslista.
Är du säker på att du vill tömma inköpslistan?

Din inköpslista

Någonting gick fel när priserna hämtades. Försök igen.

Din inköpslista är tom

50 Tele och Fiberoptik

Jobbar du med Tele, Data eller säkerhet? Vi på Ahlsell hjälper dig hitta produkterna inom säkerhet och integration. Oavsett om du jobbar med elteknik, inbrottslarm, passagesystem har vi sortimentet. Här finner du fiberoptik, telefoni, antennmaterial och strömförsörjning för installation. Smarta lösningar från flertalet stora leverantörer. Med erfarenhet från elinstallation har du en bra grund för ett utökat arbete inom säkerhet. Utforska vårt breda utbud här i webbutiken eller besök din närmsta Ahlsellbutik.

Visar 1 till 20 av 1357

  • Datastativ 19", a-collection
    Datastativ 19", a-collection
    Stativ för montage av 19" utrustning, anpassat för såväl det mindre nätverket som en större datahall. Stativet är delbart, vilket ger ett flertal möjligheter och kompletteras med ett stort sortiment av tillbehör. Stativet levereras med 4st ställbara konsoler.
    Mer info
    2 Varianter
  • Trådledare 19" 1HE D60, a-collection
    Trådledare 19" 1HE D60, a-collection
    Trådledare med 5st byglar för rangering av patchkablage i 19" stativ. Inkl. korgmutter + skruv.
    Mer info
    2 Varianter
  • Korgmuttersats M6, a-collection
    Korgmuttersats M6, a-collection
    Korgmutter+skruv (L=12mm) +plastbricka för att fästa produkter i 19" profiler anpassade för korgmutter.
    Mer info
    1 Variant
  • Blindplåt 19" 1HE, a-collection
    Blindplåt 19" 1HE, a-collection
    Blindplåt för oanvänt utrymme i 19" stativ.
    Mer info
    2 Varianter
  • Trådbygel D70 B164, a-collection
    Trådbygel D70 B164, a-collection
    Trådbygel för vertikal rangering av patchkablage. Monteras i 19" profil. Inkl. korgmutter + skruv.
    Mer info
    2 Varianter
  • Hyllplan 19" 1HE fast, a-collection
    Hyllplan 19" 1HE fast, a-collection
    Fasta hyllor för montage i 19" profiler. Hyllorna tar 1HE och har en lastkapacitet på 25kg. Levereras inkl. korgmutter + skruv.
    Mer info
    2 Varianter
  • Väggram 19" 6HE, a-collection
    Väggram 19" 6HE, a-collection
    Väggfäste för montage av 19" produkter vid mindre installationer. Väggfästet är justerbart på djupet mellan 350 - 550mm.
    Mer info
    1 Variant
  • Trådbygel D70 B46, a-collection
    Trådbygel D70 B46, a-collection
    Trådbygel för vertikal rangering av patchkablage. Monteras i 19" profil. Inkl. korgmutter + skruv.
    Mer info
    2 Varianter
  • Kronectionbox Krone, C3 Connect
    Kronectionbox Krone, C3 Connect
    Kronection-boxen, en smidig kopplingsbox designad för Krones LSA-plintar (2/10-plintar).Locket och fyra sidopaneler är demonterbara, botten är försedd med plinthållare av metall och trådledare.
    Mer info
    3 Varianter
  • Monteringsverktyg LSA
    Monteringsverktyg LSA
    Verktyget (krone verktyg) fixerar tråden, ansluter och klipper i ett och samma moment. Avisolering skall inte utföras. I samma verktyg finns krok för urtagning av tråd och mejsel för demontering av plint från plinthållare.
    Mer info
    1 Variant
  • Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för terminering mellan vägguttag och aktiv-utrustning i villa eller lägenhet. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med SC-kontakter med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en vit flamskyddad-halogenfri mantel.
    Mer info
    18 Varianter
  • Mikrodukt IDHG 5/3,5 Brandklassad Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukt IDHG 5/3,5 Brandklassad Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukter med en mantel av halogenfritt, flammskyddat material. Brandklass F4C. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Siffermärkta rör för enkel identifiering. En variant finns också i försträkt utförande.
    Mer info
    11 Varianter
  • Mikrodukt Tjockväggig DB4 7/3.5 S12, Hexatronic
    Mikrodukt Tjockväggig DB4 7/3.5 S12, Hexatronic
    Dukt sammansatt av 7.0/3.5 mm mikrodukter med en polyethylene-mantel som skyddar under installation. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Tjockväggig för direkt nedgrävning
    Mer info
    16 Varianter
  • Skiljeplåt MP145 H=40mm , MP Bolagen
    Skiljeplåt MP145 H=40mm , MP Bolagen
    Ny skiljeplåt med högre höjd (H = 40 mm) avsedd för kabelstegar, kabelrännor och trådstegar. Utförande i övrigt överensstämmer med befintlig skiljeplåt med höjden 25 mm.
    Mer info
    2 Varianter
  • Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Prefabricerade och inmätta korskopplingskablage av högsta kvalité. Manteln består av halogenfri och flamskyddad plast. Finns i två utföranden, enkel (simplex) med en kontakt i varje ände eller dubbel (duplex) två kontakter i varje ände.
    UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
    Mer info
    11 Varianter
  • Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC OS2 9/125, Eurolan
    Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC OS2 9/125, Eurolan
    Eurolan Fiberkablage är tillverkade för att användas till fiberoptiska nät med höga krav, där kvalitet och funktionalitet är avgörande faktorer. Termineringsmetoden är i enlighet med gällande specifikationer och arbetet utförs under kontrollerade former. Varje Eurolan fiberkablage inspekteras visuellt och mäts för godkänt resultat för att bli en godkänd produkt. Produkterna är speciellt anpassade för FTTX – installationer.
    Eurolan fiberkablage leveras med 2,0mm yttermantel. Eurolan fiberkablage levereras med halogenfri yttermantel. Levereras med mätprotokoll. Har en max dämpning om 0,3dB per kontakt. Ingår i Eurolan systemgaranti.
    Färgkodning på kabel; 9/125 Gul.
    Samtliga kontakter har "zirconia ferrule" och uppfyller specifikationerna i TIA/EIA-568.3, Bellcore GR-02.
    Mätprotokoll medföljer varje enskilt kablage och sampackas i påse.
    Mer info
    8 Varianter
  • Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
    Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
    Kopplingsbox med plinthållare. Box och snäpplock tillverkad av vit plast.
    Mer info
    4 Varianter
  • Mikrodukt IDSG 5/3,5 Förstärkt Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukt IDSG 5/3,5 Förstärkt Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukter med en mantel av halogenfritt, flammskyddat material. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Siffermärkta och färgade rör för enkel identifiering.
    Mer info
    12 Varianter
  • Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för korskoppling eller terminering av aktiv-utrustning. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med LC-kontakter i ena ändan och SC-kontakter i andra ändan, båda är tillverkade med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en blå flamskyddad-halogenfri mantel.
    UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
    Mer info
    12 Varianter
  • Korgmutter typ CN
    Korgmutter typ CN
    Korgmutter för 19" profil. Storlek M6. För montering i material med max godstjock 2 mm
    Mer info
    1 Variant
  • ...

Meddelande från Ahlsell

Javascript är avstängt i din webbläsare. För full funktionalitet rekommenderar vi att du slår på Javascript

Meddelande från Ahlsell

Cookies är inaktiverat. För att sajten ska fungera korrekt måste webbläsaren tillåta cookies.