Orderrader:
0

Töm inköpslista

Du har 0 orderrader i din inköpslista.
Är du säker på att du vill tömma inköpslistan?

Din inköpslista

Någonting gick fel när priserna hämtades. Försök igen.

Din inköpslista är tom

50 Tele och Fiberoptik

Ahlsells breda elsortiment omfattar armaturer, led, ljuskällor, kabel, elnätsmateriel, installationsmateriel, centraler, säkringar, apparatskåp, skenfördelning, automation, verktyg och mätinstrument, tele, data, säkerhet, belysning, värmeprodukter, fläktar och handdukstorkar.

Visar 1 till 20 av 1326

  • Kronectionbox Krone, C3 Connect
    Kronectionbox Krone, C3 Connect
    Kronection-boxen, en smidig kopplingsbox designad för Krones LSA-plintar (2/10-plintar).Locket och fyra sidopaneler är demonterbara, botten är försedd med plinthållare av metall och trådledare.
    Mer info
    3 Varianter
  • Monteringsverktyg LSA
    Monteringsverktyg LSA
    Verktyget (krone verktyg) fixerar tråden, ansluter och klipper i ett och samma moment. Avisolering skall inte utföras. I samma verktyg finns krok för urtagning av tråd och mejsel för demontering av plint från plinthållare.
    Mer info
    1 Variant
  • Skiljeplåt MP145 H=40mm , MP Bolagen
    Skiljeplåt MP145 H=40mm , MP Bolagen
    Ny skiljeplåt med högre höjd (H = 40 mm) avsedd för kabelstegar, kabelrännor och trådstegar. Utförande i övrigt överensstämmer med befintlig skiljeplåt med höjden 25 mm.
    Mer info
    2 Varianter
  • Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Fiberkablage SM Simplex LC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Prefabricerade och inmätta korskopplingskablage av högsta kvalité. Manteln består av halogenfri och flamskyddad plast. Finns i två utföranden, enkel (simplex) med en kontakt i varje ände eller dubbel (duplex) två kontakter i varje ände.
    UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
    Mer info
    11 Varianter
  • Fiberskåp mark, FiA, C3
    Fiberskåp mark, FiA, C3
    Ett tomt markskåp med montageplatta i ryggen ämnat för optoskarvning. Skåpet levereras med sockel som dras ut, fixeras i skåpet och monteras i marken. För maximal marktätning så bifogas markisolering. Skåpets bredd ger gott om utrymme för kanalisation, som fixeras vid sockelns ankarskena.
    Mer info
    4 Varianter
  • Mikrodukt IDHG 5/3,5 Brandklassad Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukt IDHG 5/3,5 Brandklassad Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukter med en mantel av halogenfritt, flammskyddat material. Brandklass F4C. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Siffermärkta rör för enkel identifiering. En variant finns också i försträkt utförande.
    Mer info
    11 Varianter
  • Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC OS2 9/125, Eurolan
    Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC OS2 9/125, Eurolan
    Eurolan Fiberkablage är tillverkade för att användas till fiberoptiska nät med höga krav, där kvalitet och funktionalitet är avgörande faktorer. Termineringsmetoden är i enlighet med gällande specifikationer och arbetet utförs under kontrollerade former. Varje Eurolan fiberkablage inspekteras visuellt och mäts för godkänt resultat för att bli en godkänd produkt. Produkterna är speciellt anpassade för FTTX – installationer.
    Eurolan fiberkablage leveras med 2,0mm yttermantel. Eurolan fiberkablage levereras med halogenfri yttermantel. Levereras med mätprotokoll. Har en max dämpning om 0,3dB per kontakt. Ingår i Eurolan systemgaranti.
    Färgkodning på kabel; 9/125 Gul.
    Samtliga kontakter har "zirconia ferrule" och uppfyller specifikationerna i TIA/EIA-568.3, Bellcore GR-02.
    Mätprotokoll medföljer varje enskilt kablage och sampackas i påse.
    Mer info
    8 Varianter
  • Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för terminering mellan vägguttag och aktiv-utrustning i villa eller lägenhet. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med SC-kontakter med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en vit flamskyddad-halogenfri mantel.
    Mer info
    19 Varianter
  • Mikrodukt IDSG 5/3,5 Förstärkt Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukt IDSG 5/3,5 Förstärkt Inomhus, Hexatronic
    Mikrodukter med en mantel av halogenfritt, flammskyddat material. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Siffermärkta och färgade rör för enkel identifiering.
    Mer info
    12 Varianter
  • Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
    Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för korskoppling eller terminering av aktiv-utrustning. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med LC-kontakter i ena ändan och SC-kontakter i andra ändan, båda är tillverkade med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en blå flamskyddad-halogenfri mantel.
    UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
    Mer info
    12 Varianter
  • Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
    Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
    Kopplingsbox med plinthållare. Box och snäpplock tillverkad av vit plast.
    Mer info
    4 Varianter
  • Mikrodukt Tjockväggig DB1 7/3.5, Hexatronic
    Mikrodukt Tjockväggig DB1 7/3.5, Hexatronic
    Mikrodukt 7.0/3.5 mm med en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda vid inblåsning av mikrokabel. Avsedd för direktförläggning i mark eller installation i kabelschakt
    Mer info
    36 Varianter
  • Rörskarvhylsa Caladen, Hexatronic
    Rörskarvhylsa Caladen, Hexatronic
    Rörskarvhylsa för dukter.
    Mer info
    6 Varianter
  • Trådledare, MP bolagen
    Trådledare, MP bolagen
    Trådledare för montage på sidan av stativ (skruv MP-855 E). Avståndet mellan varje trådledare är 3U (~133 mm), totalt 13 trådledare
    Mer info
    1 Variant
  • Skarvmuff för skadat rör , Emtelle
    Skarvmuff för skadat rör , Emtelle
    Delat skarvrör, används för reperation av skadat rör.
    Mer info
    3 Varianter
  • Markskåp (SCC-modell) för fiber med Stockholms-lås (EBR), C3
    Markskåp (SCC-modell) för fiber med Stockholms-lås (EBR), C3
    Tomt markskåp med montageplatta i ryggen tillämpad för optoskarvning.
    Skåpet levereras med utdragbar sockel med fasta montagehöjder, flyttbar ankarskena, takisolering och montageplatta.
    Luckan är försedd med ett monterat STHLM-lås (EBR). Markisolering finns som tillbehör.
    I leveransen ingår: skåp, utdragbar sockel, ankarskena, montageplatta, EBR (Sthlm)-lås, takisolering och montageanvisning.
    Mer info
    4 Varianter
  • Fiberpanel ODF-enhet 19" SC, Nexans
    Fiberpanel ODF-enhet 19" SC, Nexans
    Nexans ODF-enhet 19" SC levereras komplett med panelplatta, kabelinfästning och skarvhållare för terminering av fiberoptisk kabel. Produkten bygger 19" och är anpassad för SC-duplex mellanstycken.
    Mer info
    4 Varianter
  • Rörskarvhylsa med skydd, Hexatronic
    Rörskarvhylsa med skydd, Hexatronic
    Rörskarvhylsa för dukter med skydd.
    Mer info
    4 Varianter
  • LF Optorör singel, Emtelle
    LF Optorör singel, Emtelle
    Dukter och subdukter med lågfriktionsbeläggning (LF). Dimensioner från 16 mm upp till 50 mm. Leverans på engångstrummor av trä. Grundfärg på slangen svart.
    Mer info
    63 Varianter
  • Mikrodukt Tjockväggig DB4 7/3.5 S12, Hexatronic
    Mikrodukt Tjockväggig DB4 7/3.5 S12, Hexatronic
    Dukt sammansatt av 7.0/3.5 mm mikrodukter med en polyethylene-mantel som skyddar under installation. Mikrodukterna har en solid inre lågfriktionsyta för bästa installationsprestanda. Tjockväggig för direkt nedgrävning
    Mer info
    16 Varianter
  • ...

Meddelande från Ahlsell

Javascript är avstängt i din webbläsare. För full funktionalitet rekommenderar vi att du slår på Javascript

Meddelande från Ahlsell

Cookies är inaktiverat. För att sajten ska fungera korrekt måste webbläsaren tillåta cookies.